دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

همیشه برای بیشتر پدران و مادران سوال که در آستانه تولد فرزند خود هستند این سوال پیش می آید که اتاق فرزند خود را چگونه دیزاین کنند که هم زیبا باشد و هم فرزندشان در اتاقش احسای آرامش و راحتی داشته باشد و دکوراسیون اتاق کودک برای آنها بسیار مهم است.
عوامل مهمی در دکوراسیون اتاق کودک حائز اهمیت از روانشناسی رنگ ها گرفته تالوازم و وسایل کودک و نور پردازی و حتی فضای مناسب برای بازی یا حتی مطالعه برای فرزند دلبندمان.

زمانی که به دکوراسیون اتاق کودک میرسیم ،استفاده از سبک مدرن و ساده همیشه جز یکی از بهترین روشها بوده است.مومسلما و سایل اتاق کودک و رنگ و نور آن نقش مهمی در در سبک اتاقش دارد .
مثلا مبلمان ،کمد و تخت خواب کودک را باید با دقت انتخاب کنیم تا علاوه بر راحتی وسایل جانبی آن مکانی مناسب را برای جاگذاری داشته باند و دسترسی آنها برای کودک راحت باشد.
اولین گام برای طراحی اتاق کودک میزان فضای وسایل و رنگ اتاق او می باشد.رنگ و سبک اتاق کودک با توجه به سن کودک و جنسیت او برای طراح بسیار مهم است.

رنگ اتاق کودک

رنگ فضا تاثیر بسزایی در آرامش و حتی رشد فکری و بالندگی فرزند ما دارد و حتما باید با توجه به روحیات او انتخاب و طراحی شود.
در حالت عامیانه معمولا برای فرزند دختر از رنگ صورتی و برای فرزند پسر از رنگ آبی استفاده می شودما در ادامه به شما کمک میکنیم تا بهترین رنگ با توجه به علایق فرزند خود برای فرزندتان انتخاب کنید.

روانشناسی رنگ ها

والدین بیشتر دوست دارند فرزندانی شاد و فعال داشته باشند و برای رنگ اتاق های انها از رنگ های بسیار شاد ماندد لیمویی،سبز ،زرد،نارنجی ،قرمز وآبی و… استفاده کنند و اما این سوال پیش میآید تاثیر این رنگ ها در روانشناسی کودک چگونه است.
رنگ ها به دو نوع گرم وسرد تقسیم می شوندو هر کدام ویژگی های خاص حود را دارند.رنگ ها انرژی زا،حیات بخش ،تسلی دهنده و آرامبخش هستند.در دکوراسیون اتاق کودک رنگ ها هم به صورت ترکیبی و هم به صورت تناژی به کار میروند.
بعضا از رنگ ها مانند نارنجی و زرد و قرمز گرم هستند و باعث تحرک و افزایش هیجان می شود و بعضی از رنگها مانند آبی و سبز آرامبخش هستند.
ولی چه رنگی مناسب اتاق کودکمان است.

رنگ های گرم

این رنگ ها از قرمز و زرد و نارنجی تشکیل می شوند و در تم این دسته از رنگ ها همانطور که به نظر میرسد،گرما و خورشید و اتش تداعی می شود که نماد پویایی و تحرک و گرمی و صمیمیت است.
این رنگ ها در فضاهای نسبتا بزرگ به کار می رود و سبب روشنایی و گرمای بیشتر ی در فضا میشود و برای افرادی که روحیه آرامی دارند کمتر توصیه می شود.
رنگ قرمز

این رنگ نشان دهنده حرارت و جوشش استو نشانه دمای بالاست و گاهی اوقات از آن به رنگ خشونت نیز یاد می شود و زمانی که این رنگ به تنهایی در اتاق کودکتان استفاده شود ممکن است فعالیت های جسمانی او را تحت تاثیر قرار دهد و به همین علت هیچ گاه به صورت تنها به کار برده نمیشود .
رنگ قرمز و طیف رنگی این رنگ متندد عنابی،جگری،زرشکی و… معمولابرای وسایل ویا یک قسمت از اتاق به کار می رود و در کنار رنگهایی مانند مشکی و سفید بیشتر کاربرد دارد.
رنگ نارنجی
این رنگ نیز مانند قرمز اثر بخشی بالایی دارد و معمولا در کنار رنگ ها آرامبخش مانند سبز ولیمویی ترکیبی جالب دارد .رنگ های کرم نارنجیو گوجه ای و نارنجی تاریک در این دسته قرار دارند.
رنگ زرد
رنگ زرد متعادل ترین رنگ در نوع رنگهای گرم است و هرچه به سمت طیف رنگ سفید میرود بیشتر طرفدار دارد.و ترکیب های زیادی دارد مانند لیمویی،نخودی،شیری ،عسلی خردلی و….که شاید از قدیم رنگ محبوبی برای ایرانیان قدیم به حساب میآمده.ولی معمولا پرطرفدارطرین آن رنگ لیمویی است که با رنگ سبز و سفید ترکیب فوق العاده ای دارد و برای فرزند دختر و پسر رنگی مناسب است .

رنگ های سرد

رنگ های آبی ،بنفش ،سبز از رنگ های سرد هستند و خاصیت آرام بخشی دارند و سرعت تنفس را کاهش داده و سبب آرامش ماهیچه های بدن می شود.
این رنگ ها تداعی کننده رنگ آسمان و آب هستند و معمولا در فضاهای کوچک با نور گیر کم به کار می روندو هر چقدر پررنگ تر باشد آرام بخش تر است.
رنگ سبز
رنگی پر از آرامش و بسیار زیبا و تداعی کننده آرامش عمیق یک جنگل و یا چمنزار است .این رنگ از نظر روانشناسی باعث افزایش تمرکز می شود و یکی از رنگ های اثربخش برای یادگیری است.
رنگ آبی
رنگ آسمان و دریا است و فوق العاده آرامبخش است و جز رنگ هایی است که برای هر گروه سنی پیشنهاد می شود.
رنگ بنفش
بنفش رنگی پرطرفدار و جز پر مخاطب ترین رنگ ها برای اتاق جوانان و نوجوانان است.اگر سایه هایی از رنگ بنفش را با سفید ترکیب کنیم نمایی بیشتری دارد ولی رنگ بنفش به تنهایی نیز رنگی فوق العاده است.

 

بعد از آشنایی با رنگ های سرد و گرم این سوال مطرح می شود که آیا برای فرزندمان از رنگ سرد استفاده کنیم تا محیطی آرام را برای او رقم بزنیم و یا از رنگ گرم استفاده کنیم تا شادابی و نشاط و فعالیت او را دو چندان کنیم؟

رنگ های سرد اگرچه باعث آرامش است و مکانی برای استراحت را فراهم می کند اما ممکن است باعث خمودی و افسردگی شود از این رو بهتر است با رنگ های خنثی و گرم ترکیب شود تا هم اثربخشی و پویایی داشته باشد وهم حس آرامش .
برای مثال از ترکیب رنگ صورتی و سفید برای اتاق دختر و رنگ کرم و آبی برای پسران می توان استفاده کرد یا ترکیب رنگهای آّبی و لیمویی و یا سبز و لیمویی و سبز و نارنجی نیز بسیار عالی است.
ولی این توصیه ما به شماست که اگر فرزند پسر دارید بیشتر از رنگ های سرد در اتاق او استفاده کنید چون رنگ های گرم هیجان آور هستند و معمولا فرزندان پسر را باید در سنین بلوغ از هیجانات زیاد دور نگه داشت.

بعد از معقوله رنگ وسایل و اتاق کودک اهمیت دارد

مدل های مختلفی برای وسایل اتاق کودک با توجه به سن و جنسیت او در بازار وجود دارد ولی چیزی که حائز اهمیت است راحتی و قابل استفاده بودن ودسترسی آن برای فرزندمان است تا در کنار تمامی این موارد شکل و زیبایی خود را نیز دارا باشد.

دکور اتاق فرزند دختر

  • دکور اتاق فرزند دختر سختی های خاص خود را دارد زیرا آنها ریز بین و حساس هستند.همانطور که اشاره شد معمولا برای اتاق دختر از رنگ های خنثی مثل سفید یا رنگهایی مثل صورتی به کار می رود.در کنار رنگ صورتی رنگهای سبز ،زرد و حتی طلایی نیز به کار میرود .
    در کنار تخت و کمد اضافه مردن وسایلی مانند میز توالت ،آینه و استفاده از وسایل تزیینی و یا پرده های ساده می تواند اتاق فرزندمان را برایش به یک محیطی دل چسب تر تبدیل کند.

چند ایده برای دکور اتاق خواب دختران

– می توان از شخصیت های کارتونی مورد علاقه فرزندمان در چیدمان اتاقش استفاده کنیم.مثلا نصب کاغذ دیواری ویا مدل تخت و کمد شخصیت ها که در بازار به فراوانی وجود دارد.
– میتوان دیوارهای ساده اتاق را با چند عروسک و یا استیکر زینت بخشید و سادگی در آورد.

-نور اتاق کودک از نظر پزشکی و روانشناسی بسیار مهم است. شما می توانید از پرده های نازک .ساده استفاده کنید تا هم نور خوبی وارد اتاق شود و هم از روشنایی روز بهره مند شویدو در کنار آن استفاده از لوستر های به سبک سنتی نیز اتاق را زیبا میکند.

-همواره در کنار تخت کودکتان یک شب خواب و یا بک آباژور تعبیه کنید تا ترس از تاریکی و شب در کودک کاهش یابد.

-اگر فرزند دختر شما یک نوجوان است ایده های زیادی برای اتاق خواب خود دارد حتما از او برای دکور اتاقش سوال کنید و علایقش را جویا شوید.

-گاهی قرار دادن یک مبل راحتی و اضافه کردن چند باکس بر روی دیوار برای قرار دادن کتاب فرزند شما را مشتاق می کند تا برای ساعاتی در اتاق خود به مطالعه بپردازد.

-اگر فضای اتاق خواب فرزندتان کوچک است از تخت و مدهای کم جا برای فضای اتاق او استفاده کنید تا بتواند بهتر از محیط و فضای خود استفاده کند.
اگر فرزند شما به دنبال سبک مدرن برای اتاق خود است از زمینه رنگ های پایه مثل طوسی برای وسایل و موکت او با تم پر رنگ و یا کمرنگ استفاده کنید و به جای کمدها بزرگ و جاگیر از چند باکس یا طاقچه چوبی برای قرار دادن وسایلش استفاده کنید.

طراحی اتاق پسران

طراحی و دکوراسیون اتاق پسران بسیار راحتتر از دختران است زیرا آنها عاشق هیجانات و شخصیت های کارتونی هستند و این خود یک ایده برا طراحی اتاق آنهاست.

پسران بزرگ وکوچک ندارند در هر سنی عاشق شیطنت و بازیگوشی هستند پس باید اتاقشان با روحیه آنها سازگار باشد تا مکانی باشد برای تخلیه انرژی و احساساتشان.

معمولا برای اتاق پسرها از رنگ هاس سفید آبی و طوسی استفاده می کنند و یا حتی رنگ قرمز در کنار آبی برای ایجاد کمی آرامش و هیجان در اتاقشان به کار می رود.
وقتی سن آنها به دوران نوجوانی میرسد طالب رنگ های تیره هستند مثلا ترکیب رنگ طوسی تیره در کنار سفید و یا زرد.

چند ایده برای دکوراتاق خواب پسر

-اگر رنگ دیوارهای اتاق فرزندتان تیره است وسایل و یا پرده آن را از رنگهای روشن مثل سفید و زرد در دکوراسیون تاق کودک خود استفاده کنید.

-در دیزاین اتاق فرزندتان از وسایل یا تزیینات به رنگ های نارنجی و قرمز و زرد استفاده کنید و یا حتی اگر فرزندتان عدم تمرکز دارد رنگ سبز را در میان وسایل اتاقش جای دهید.

-برای پسران بازیگوش اتاق خوابی با کلی وسایل بازی و رنگ های شاداب تهیه کنید و از رنگ ها یروشن در چیدمان وسایلش استفاده کنید.

-اگر فرزندتان عاشق شخصیت های کارتونی است می توانید روتختی و یا حتی کاغذ دیواری اتاقش را به شخصیت های قهرمان و مورد علاقه اش دیزاین کنیدو در واقع هیچ اشکالی ندارد کمی به رویاهای فرزندتان توجه کنید.

-اگر پسری ماجراجو دارید وارد کردن عناصر طبیعت در اتاقش بهترین ایده برای تخلیه انرژی اوست.

-اگر فرزند پسرتان نوجوان است می توانید محیطی برای کتابخانه در اتاق او تعبیه منید مانند قرار دادن چند باکس بالای میز تحریر او.و. اگر محیطی کوچک دارید برای استفاده از فضای مفید اتاق حتما از وسایل و تخت و کمد کم جا استفاده کنید .

و امااا

میبینید که با کمی خلافیت و شناخت روحیات فرزندتان می توانید بهترین محیط را برای پرورش فکرو ذهن او فراهم کنید و بهترین دکوراتاق کودک را داشته باشید.امیدوارم این مطلب هر چند کوتاه برای شما عزیرام مفید بوده باشد و شما را کمک کند برای انتخاب بهترینها و در زیر چند نمونه دکور اتاق کودک ونوجوان را ببنید.

 

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک
دکوراسیون اتاق کودک
نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک
دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

 

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک نمایشگاه مجازی , دکوراسیون اتاق کودک

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید