راهکارهای موفقیت در زندگی

راهکارهای موفقیت در زندگی

چگونه در زندگی موفق باشیم                                                                

راهکارهای موفقیت در زندگی مقوله ای است که بسیاری از افراد تمام عمر خود را صرف رسیدن به آن می کنند. اما واقعا از این بین چه کسانی می توانند یک زندگی موفق را تجربه کنند؟ کلید موفقیت در زندگی چیست؟ از آنجایی که تعداد بسیاری از افراد در جهان با تلاش و پیمودن مسیر درست و رعایت اصولی خاص به موفقیت در زندگی دست یافته اند، این شانس برای شما نیز وجود دارد که با رعایت اصول موفقیت و قرار گرفتن در مسیر درست به موفقیت دلخواه خود در زندگی دست یابید..

1.هشیار باشید                                                                                                                

اگر در تصمیم‌های روزمره‌ تان آگاه و هشیار باشید، اعمال و رفتارهای مناسب‌ تری خواهید داشت که به شما در رسیدن به اهدافتان  کمک خواهد کرد. در زندگی هدف داشته باشید، بر اساس ارزش‌ها و اولویت‌هایتان دست به عمل بزنید و اجازه ندهید دیگران به شما چطور کاری را انجام دهید.

 

وقتی شروع می‌کنید به گرفتن تصمیم‌های آگاهانه‌ تر، این فکر به سراغتان می‌آید که آیا با این کار به هدفتان نزدیکتر خواهید شد یا از آن فاصله خواهید گرفت. دلیل کاری که اکنون در حال انجامش هستید چیست؟ چرا این کتاب را می‌خوانید؟ کار دیگری ندارید انجام دهید؟ یا همین سایتی که الان مشغول مطالعه‌اش هستید؛ آیا یک یا چند نکته‌ی مفید برای‌تان دارد تا هوشمندانه آنها را در زندگییتان بکار ببرید و جوری شرایط‌‌ تان را بهتر کنید که در مسیر دلخواهتان پیش بروید؟

2.اهدافتان چیست.

برای آنکه زندگی موفقی داشته باشید باید از خود بپرسید دقیقا از زندگی چه می خواهید و می خواهید به چه جایگاهی دست پیدا کنید. بسیاری از افراد تنها می گویند که می خواهند زندگی موفقی داشته باشند؛ اما برای خود روشن نمی کنند که موفقیت دقیقا به معنی دست یابی به چه چیزهایی است. اگر شما خواسته های خود را به صورت جزئی و دقیق تعریف کنید؛ آن وقت برنامه ریزی برای آن ها نیز آسان تر و اصولی تر صورت خواهد گرفت.

یک راز موفقیت در زندگی این است که اهدافتان را بنویسید. اولین کاری که صبح انجام می‌دهید، تعیین می‌کند که روزتان چگونه قرار است باشد. ذهنتان  را جوری برنامه‌ ریزی کنید که از همان لحظه‌ ی بیدارشدن در شرایطی قوی و توانا باشد؛ با این روش، قطعا یک روز عالی و مفید خواهید داشت. حالا چطور می‌توانید چنین شرایطی را برای خودتان ایجاد کنید؟ با نوشتن اهدافتان هر روز صبح. وقتی این کار را کردید، دور مهم‌ترین هدفتان خط بکشید؛ هدفی که در درازمدت، بیشترین تاثیر را در زندگی‌تان خواهد گذاشت.

حالا از خودتان بپرسید:

«امروز چه کارهایی می‌توانم انجام دهم که همه چیز را تغییر دهد و من را به این هدفم نزدیک‌ تر کند؟» تمام کارها و اقداماتی را که به ذهن‌تان می‌رسد یادداشت کنید، دور دو مورد از مهم‌ترین‌ها‌یشان  را خط بکشید و شروع کنید. تا زمانی که انجام‌‌شان نداده‌ اید متوقف نشوید..

 

این، شیوه‌ ای بی‌نهایت موثر و عالی است که همان اول صبح شما را در شرایطی درست و مطلوب قرار می‌دهد. به جای اینکه صبح، سرگردان و خواب‌آلود باشید و نیم ساعت طول بکشد تا بیدار و هشیار شوید، ذهن‌تان را تنظیم می‌کنید تا پربازده و موفق باشد. یک دلیل خوب دیگر برای نوشتن اهدافتان این است که با خواندن‌شان احساس خوبی خواهید داشت؛ جوری آنها را بنویسید که انگار همین الان به نتیجه رسیده‌اند. با تکرار هر روزه‌ی این نوشتن و خواندن، خوشفکری و مثبت‌اندیشی شما تضمین خواهد شد و طبق اهداف‌تان عمل خواهید کرد. اهدافی که روی کاغذ نیایند، فقط آرزو هستند و بس! قدرت و نیرویی که در نوشتن اهداف پنهان است شما را به سمت دومین شرط لازم برای موفقیت سوق می‌دهد.

 

3.باورهایتان را قوی کنید                                                                                                                          

یک رمز موفقیت در زندگی این است که باورهایتان  را قوی کنید. اگر از افراد موفق بپرسید اولین قاعده‌ی کامیابی‌شان چیست، همه‌ شان خواهند گفت: خودشان و کاری که انجام می‌دهند را باور دارند و از ابراز این باور نمی‌ترسند. اگر شما خودتان را قبول نداشته باشید چرا دیگری قبول‌تان داشته باشد؟

وقتی دیگران از شما درباره‌ی اهداف و خواسته‌های‌تان می‌پرسند، از بیان صریح و قاطع آن نهراسید، شاید هم به اهداف بلندتان بخندند و به دیده‌ی تمسخر نگاه‌تان کنند اما شما با تکیه بر باوری که به خودتان دارید نباید اهمیتی به واکنش‌ آنها بدهید. اگر نسبت به خواسته‌های‌تان سُست و نامطمئن باشید، تصمیمات متزلزلی خواهید گرفت که شما را به جایی نمی‌رساند.

خلاف جریان پیش بروید و متمایز باشید. گذشته از همه‌ی اینها، چند نفر در دنیای امروز هستند که واقعا زندگی رویایی‌شان را دارند؟

حالا، چند نفر از اینها اگر ازشان بپرسید اهداف‌شان چیست، با جملاتی شبیه «نمی‌دانم» جواب می‌دهند؟ پس با اراده و مصمم باشید و خودتان را باور کنید. مردم بابت اینکه شهامت دارید دنبال رویاهای‌تان بروید به شما احترام خواهند گذاشت.

 

اولین قدم برای رسیدن به رویاها و خواسته‌ها این است که آنها را باور و تصور کنید. وقتی شما در ذهن‌تان ایمان دارید که هم‌اکنون به اهداف‌تان خواهید رسید، حسی از تحقق و یقین ایجاد می‌شود.

 

اگر تصاویر موفقیت‌های‌تان را مدام در ذهن‌تان تکرار و تجسم کنید، راه‌های عصبی جدیدی در مغزتان ایجاد می‌کنید. ذهن‌تان نمی‌تواند فرق بین واقعیت و چیزی را که صرفا تصوراتی قوی و روشن هستند تشخیص دهد.

رویاپردازی کنید و آن را باور داشته باشید، تصور کنید هم اکنون به خواسته‌های‌تان رسیده‌اید. اگر رویای‌تان ملکه‌ی ذهن‌تان شود، مطمئن خواهید شد که تنها نتیجه و پیشامد ممکن همین است و تلاش می‌کنید راه‌هایی را پیدا کنید تا به وقوع بپیوندد.

4.روی خودتان سرمایه گذاری کنید

 

از خردمندی پرسیدند بهترین سرمایه‌گذاری ممکن که کسی می‌تواند انجام دهد چیست. جوابش کوتاه، ساده و دلنشین بود: «روی خودت سرمایه‌گذاری کن.»

 

نام این خردمند، وارن بافِت (Warren Buffett) است که موفق‌ترین کارآفرین و سرمایه‌گذار دنیا است و بنا به گزارش فوربز (Forbes)، سرمایه‌ای به ارزش ۵۳.۵ میلیارد دلار دارد. استخدام مربی شخصی، عضویت در باشگاه ورزشی، تهیه‌ی غذاهای سالم، خریدن کتاب و پرداخت‌ هزینه‌های آموزشی ولخرجی نیستند بلکه سرمایه‌گذاری‌اند: سرمایه‌گذاری روی خودتان!

 

یکی از کارها و راهکارهای موفقیت در زندگی این است که روی خود سرمایه گذاری کنیم ولی چگونه؟

به باشگاه بروید و تمرین کنید. تمرین و ورزش باعث ترشح اندروفین شده، به شما احساس فوق‌العاده‌ای می‌دهد و راندمان و میزان انرژی‌تان را بالا می‌برد. اگر زمانی را به ورزش اختصاص بدهید از عهده‌ی انجام کارهای روزانه‌تان بهتر بر خواهید آمد و با چیزهایی که زندگی پیش پای‌تان می‌گذارد بهتر می‌توانید کنار بیایید. چهل و پنج تا پنجاه دقیقه وقت، تمام آن چیزی است که نیاز دارید و بهترین مدت برای ورزش و تمرین نیز همین مقدار است.

شروع کنید به کتاب خواندن. تقریبا همه کتاب می‌خرند، اما تعداد کمی واقعا آنها را کامل می‌خوانند.

تعداد کمی از افراد کتاب‌هایی را که خریده‌اند می‌خوانند اما تعداد بسیار کمتری چیزی را که خوانده‌اند به خاطر می‌سپارند. فقط خواننده‌ی کتاب نباشید بلکه واقعا مطالعه اش کنید.

هر ایده‌ای را که به ذهن‌تان می‌رسد یادداشت کنید.. معمولا بهترین ایده‌ها در نامناسب‌ترین شرایط به ذهن خطور می‌کنند؛ یادداشت‌شان کنید. فکر نکنید به یادتان خواهد ماند؛ نمی‌ماند! ضمنا یادداشت کردن ایده و فکر به ذهن‌تان اجازه می‌دهد ذخیره‌اش کند و ایده‌های بیشتر و بهتری ارائه دهد.

یک مهارت جدید یاد بگیرید. سعی کنید هر روز یک مهارت جدید یا یک مطلب تازه یاد بگیرید. یک مهارت در روز یعنی ۳۶۵ مهارت جدید در سال. حالا تصور کنید اگر همین امروز شروع کنید، یک سال بعد چطور خواهید بود؟

5.برای خواسته خودتان زمانبندی کنید                                                                                                           

اگر شما برای اهداف خود زمان خاص و محدودی را در نظر نگیرید، جوری رفتار خواهید کرد که انگار تا ابد برای رسیدن به آن ها وقت دارید. نداشتن برنامۀ زمانی دقیق منجر به اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها می شود. مسلما افرادی که دائما کارهای خود را به روز دیگری موکول می کنند نمی توانند در زندگی خود به اهداف مهم دست پیدا کنند.

اما اگر برنامه ریزی درستی نداشته باشند بازهم نمی توانند به موفقیت در زندگی دست پیدا کنند.

در حقیقت شما خواسته های خود را به طور جزئی و دقیق تعریف می کنید تا بتوانید بر اساس آن یک برنامۀ عملی مشخص و کامل تعیین کنید. تا زمانی که برنامۀ عمل نداشته باشید و ندانید برای رسیدن به هدف خود باید چه کارهایی انجام دهید، دائما در حال آزمون و خطا خواهید بود، به این ترتیب زمان زیادی از دست می دهید.

 

اگر با وجود برنامه ریزی هایی که انجام می دهید همچنان در رسیدن به اهداف خود مشکل دارید، از یک مشاور روانشناس کمک تخصصی دریافت کنید. در مشاوره روانشناسی به شما این امکان داده می شود تا خطاهای برنامه ریزی خود را شناسایی کرده و با اصلاح آن ها به اهداف خود نزدیک تر شوید.

 

6.از تجربیات دیگرانن استفاده کنید

عمر انسان آنقدر طولانی نیست تا بتواند به همه تجارب دست یابد. در حقیقت زمانی که می توانید از تجارب دیگران بهره ببرید، چرا باید زمان خود را با مسیرهای اشتباه هدر دهید؟

افراد زیادی در دنیا وجود داشته و دارند که مسیری مشابه مسیر شما را در زندگی خود پیموده اند و در این راه موفق هم شده اند. استفاده از تجربیات آن ها می تواند زمان زیادی را برای شما حفظ کند و شما را در این مسیر به سمت جلو هدایت کند. پس مقاله کارهایی که افراد موفق انجام نمی دهند را بخوانید..

شما می توانید با هر کدام از موارد بالا و این راهکارهای موفقیت در زندگی و تلاش و اعتماد به نفس به آنچه که میخواهید برسید .

 

ُ

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید