شهر شیراز

شهر شیراز

شهر شیراز یکی از شهر های بزرگ و دیدنی ایران است و قدمتی طولانی دارد و می توان گفت جزو کلان شهر های ایران می باشد.شهر شیراز شهری دیدنی و بسیار زیباست و با آب و هوای فوق العاده آن مخصوصا در فصل بهار و ماه اردیبهشت و بوی خوب بهار نارنجش انسان را سرمست می کند و روح او را به آرامشی وصف ناپذیر می رساند.

ما در این مقاله سعی داریم تا در مورد شهر زیبای شیراز و جاذبه های گردشگری آن ،هتل ها،غذاهای سنتی و هرآنچه برای سفر به شهر شیراز نیاز است مطالبی را ارائه دهیم.

وسعت  شهر شیراز

شهر شیراز مرکز استان فارس و یکی از بزرگ­ترین شهرهای ایران است. این شهر رتبه­ی پنجم را از نظر وسعت و جمعیت در میان شهرهای کشور دارد. مساحت این شهر تقریبا معادل 240 متر مربع بوده و اکنون جمعیتی معادل 1565572 نفر دارد.

 

آب و هوای شهر شیراز در فصول مختلف سال

شیراز شهری در قسمت مرکزی استان فارس واقع است و دارای آب و هوایی بسیار مطبوع و متفاوت نسبت به قسمت های دیگر استان فارس می باشد. به طور کلی شیراز در منطقه ای قرار دارد که از لحاظ آب و هوایی تقریباً خشک است. میزان بارندگی در شیراز زیاد نیست و شاید در طول سال یک یا دوبار شاهد بارش برف باشد. تابستان ها در شیراز تقریباً گرم و خشک است اما زمستان هایی سرد دارد. همه می دانیم که شیراز به شهر گل و بلبل معروف است. شهری که به دلیل بهار نارنج آن در بهار و برگ های زرد آن در پاییز شهرت یافته است. با ما همراه باشید تا شما را با آب و هوای شیراز در فصل های مختلف و بهترین فصل شیراز برای سفر آشنا کنیم.

 

آب و هوای شیراز در بهار 

فصل بهار در شیراز یکی از فصل‌های بسیار زیبا و جذاب است. آب و هوای شیراز در فصل بهار همراه با وزش بادهای خنک و بسیار ملایم است. البته در این فصل با بارش‌های پراکنده ای هم روبه‌رو خواهید شد. به طور کلی میانگین دمای هوا در روزهای بهاری شیراز 17 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. نماد فصل زیبای بهار در شیراز بهار نارنج آن می‌باشد. در این فصل معمولاً باغ‌های بهار نارنج پر می‌شود از شکوفه‌هایی که حال و هوای شهر را با عطر و بوی خود متحول می‌کنند.

در مورد آب و هوای  شیراز در فصل بهار باید بدانید که این فصل بهترین زمان برای گردشگری در شهر شیراز و بازدید از جاذبه‌های این شهر است. یک هوای نسبتاً معتدل در کنار طبیعت زیبا و عطر بهارنارنج می‌تواند تجربه ی یک سفر دل‌انگیز را برای شما به ارمغان آورد. معمولاً بهترین ماه‌ها برای لذت بردن از هوای بهاری شیراز، اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت هستند. در این ماه‌ها باغ‌های شیراز به زیباترین شکل خود درآمده و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند. البته این نکته هم فراموش نشود که فصل بهار شلوغ‌ترین فصل سفر به شیراز است. اگر در این فصل به شیراز سفر کردید، حتماً از عرقیات بهارنارنج آن برای خود تهیه کنید.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

آب و هوای شیراز در تابستان

آب و هوای شیراز در فصل تابستان، گرم و خشک است و به طور کلی میانگین دمای هوا در روزهای تابستانی تا 30 درجه سانتی گراد هم می رسد. اگر قصد دارید در یک فصل خلوت به شیراز سفر کنید، تابستان فصل بسیار مناسبی مخصوصاً برای کسانی است که طاقت تحمل گرما را داشته باشند. ضمناً در فصل تابستان می توانید از قسمت های تاریخی شهر شیراز و جاذبه های فرهنگی آن دیدن کنید.

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

آب و هوای شیراز در پاییز 

آب و هوای شیراز در فصل پاییز بسیار دل‌نشین است. بعد از بهار یکی از بهترین فصل‌ها برای سفر به شیراز، فصل پاییز است. در اواخر فصل پاییز که آب و هوا کمی سردتر می‌شود، سفر به شهرهای کوهستانی و جنگلی ممکن است دشوار باشد. اما شهر شیراز در این فصل میزبان مسافران زیادی از سراسر ایران و جهان است. شیراز در این فصل خنک بوده و میانگین دمای هوا تا 20 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. در این فصل می‌توانید به راحتی از تمام جاذبه‌های دیدنی و گردشگری شهر دیدن کنید، از باراش باران لذت ببرید و با قدم زدن در کوچه و خیابان‌های شهر از سفر خود خاطره های بی نظیری بسازید. در پاییز شهر پر می‌شود از برگ‌های زرد پاییزی که چهره ی زیبایی به محیط می‌دهند. اگر قصد یک سفر بسیار آرامش‌بخش به شیراز را داشتید، پاییز بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

آب و هوای شیراز در زمستان

آب و هوای شیراز در فصل زمستان سرد است و میانگین دمای هوا تا 5 درجه ی سانتی گراد هم می رسد. در این فصل با بارندگی و حتی بارش برف هم ممکن است رو به رو شوید. در این فصل با گردش در شهر شیراز، می توانید عطر گل نرگس را در گوشه و کنار شهر حس کنید. زمانی که در فصل زمستان از کنار باغ های شیراز عبور می کنید، با حجم زیادی از این گل های زیبا رو به رو می شوید که نمای شهر را عوض می کنند.

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

مکان های دیدنی شهر شیراز

دروازه قرآن

در شمال شرقی شهر شیراز دروازه‌ای قرار دارد که تنها دروازه به جامانده شیراز از زمان قدیم است. در قدیم قرآنی در بالای دروازه قرارداده بودند تا مسافران به سلامتی از زیر آن رد شوند؛ از آن زمان به بعد دروازه به قرآن معروف شد.  این روزها این قرآن در موزه پارس شیراز نگه‌داری می‌شود. دروازه قرآن، شب‌ها و باوجود نورپردازی دیدنی‌تر است و در شب های بهار پاتوق بسیاری از شیرازیها و مسافران است که برای تفریح و قدم زدن به این مکان زیبا میروند.ضمن اینکه در ده متری‌اش مقبره خواجوی کرمانی و در ۵۰۰ متری‌اش باغ جهان نما است.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

حافظیه هر که به شیراز قدم می گذارد راهی آرامگاه حافظ می شود و در آن ساعات خوشی را می گذراند. این مجموعه با نام حافظیه شناخته می شود و همان طور که از نامش پیداست، محل دفن حضرت حافظ، یکی از شعرای ایران زمین است. بسیاری معتقدند که وی در یکی از اشعارش این مساله را که مرقدش پس از او زیارتگاه خواهد شد، پیش بینی کرده و چنین گفته است:

گلعذاری ز گلستان جهان ما را بس        زین چمن سایه آن سرو روان ما را بس

بر سر تربت ما چون گذری، همت خواه       که زیارتگه رندان جهان خواهد بود

ماندن در حافظیه و قدم زدن در محیط دل انگیز آن و زدن تفالی به دیوان حافظ آرامشی دیرینه را در انسان زنده میکند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

سعدیه

آرامگاه سعدی یا همان سعدیه با آن حوض‌های مستطیلی پر از ماهی‌اش و باغ پر از گلش، در همسایگی باغ دلگشا در شهر شیراز قرار گرفته. اینجا جایی است که سعدی، شاعر معروف قرن هفتم روزهای آخر عمرش را در آن گذرانده و پس از مرگ در آن دفن شده است. در زمان ایلخانان بنای ابتدایی مقبره ساخته و در دوره‌های متعدد مرمت و بازسازی شده تا در نهایت در دوره پهلوی به شکل و شمایل امروزی‌اش درآمده و جایی شده که مردم به آن می‌آیند و شعرهای سعدی را زیرلب زمزمه می‌کنند.

یکی از جذابیت‌های سعدیه، جز باغ‌اش، حوضچه‌های متعددی‌ست که در آن قرار دارد. در جلوی رواق یا پیشگاه، حوضی هست که مردم اول آرزو می‌کنند و بعد به امید برآورده شدن آرزویشان، داخلش سکه می‌اندازند. اینطور می‌گویند که اگر سکه روی سکه دیگری بیافتد، نباید امیدی به برآورده شدن آن آرزو داشت.در عمق ده متری صحن آرامگاه هم قناتی هست که آبش، دارای مواد گوگردی و جیوه است. آب این قنات که در زیر زمین جریان دارد، داخل «حوض ماهی» می‌ریزد. زیرزمین سعدیه این روزها تبدیل به چایخانه سنتی شده است.حوض ماهی هم در سمت چپ آرامگاه قرار گرفته و در داخل شکل هشت ضلعی‌ست. اینطور معروف است که سعدی، نزدیک زاویه خود، حوضچه‌هایی از سنگ مرمر ساخته بود که آب در آنها جریان داشته‌ و شستشو در این آب، مخصوصا در شب چهارشنبه سوری، زمانی، جزو معتقدات مردم شیراز بوده‌است.

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

بازار وکیل و حمام وکیل

بازار شیراز ۳۰۰ سال قدمت دارد و یادگار دوره زندیه است. این بازار به نظر خیلی‌ها با سقف چهارسوقش، یکی از زیباترین بازارهای ایران است. بازار وکیل به دستور کریم خان زند ساخته شده و معماری آن برگرفته از بازار قیصریه لار و اصفهان است.دربازار وکیل همه سوغاتی‌ های شیراز را می‌شود پیدا کرد. سوغاتی‌هایی مثل انواع دست‌بافت‌ها، میناکاری، عتیقه و عرقیات و شیرینی‌های مشهور. از بازار وکیل تا مسجد و حمام وکیل، چند قدم بیشتر راه نیست.

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

 

ارگ کریمخانی

ارگ کریمخانی مهمترین و بزرگترین بنای دوره زندیه است. زمانی وکیل الرعایا در آن زندگی می‌کرد و بعدها در دوره پهلوی مدتی به عنوان زندان از آن استفاده می‌شد تا امروز که مردم در جلوی بنای آجری ارگ می‌ایستند و مجذوب آنهمه شکوه می‌شوند.داخل ارگ پر از ایوان‌ها، اتاق‌های نقاشی شده، آبنماها و باغچه‌ است، به اضافه حمامی اختصاصی که زمانی محل استحمام شاهان بوده.در خیابانهای منتهی به ارگ مغازه های فالوده فروشی وجود دارد که میتوانید بهترین فالوده های شیرازی را درآن نوش جان کنید.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

مسجد وکیل

مسجد وکیل یا مسجد سلطانی که در چند قدمی بازار وکیل قرار گرفته، یکی از شاهکارهای معماری زندیه است که در شهر شیراز می باشد. مسجد دو ایوان و شبستان جنوبی و شرقی دارد و صحن و ایوان‌هایش پوشیده از کاشی‌کاریست.مسجد وکیل جایی است با خطوط و نقوش ساده و بی‌آلایش که در همه جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز را می‌شود دید و هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان پیدا کرد که میناکاری نشده باشد، انگار که در کاخی لاجوردی ایستاده باشید و فضایی دارد بسیار آرام بخش.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

 

مسجد نصیرالملک

می‌گویند مسجد نصیرالملک یکی از ده مسجد زیبای دنیاست و بیراه هم نمی‌گویند. نصیرالملک، مسجدی است پر از کاشی‌کاری، مقرنس‌هایی بی‌مانند و شیشه‌هایی رنگی؛ به همین دلیل هم به آن مسجد صورتی ایران می‌گویند.ورودی اصلی مسجد از کاشی هفت رنگ با تزیینات گل سرخ و گل زنبق شیراز پوشیده شده. درهای ورودی مسجد، دو در بزرگ چوبی است و ستون‌های آن یکی از زیباترین ستون‌هاست و شبستان غربی‌اش پوشش آجری دارد و سنگتراشی‌هایش از آن نمونه‌ای از معماری شگرف دوره قاجار پیش رویمان قرار می‌دهد.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

باغ های شهر شیراز

باغ ارم

تاریخ ساخت باغ ارم را به زمان سلجوقیان نسبت داده‌اند، اما در زمان ناصرالدین شاه بیشتر عمارت‌های نیمه‌کاره آن تکمیل و بازسازی شد. باغ ارم، باغ پر دارودرختی است و به دلیل تنوع بالای گیاهانش به شکل نمایشگاهی از انواع گل‌ و گیاهان درآمده‌است.بلندترین درخت سرو شیراز در باغ ارم قرار دارد و جدا از آن باغ پر از درختان میوه‌ای همچون، ازگیل، نارنج، خرمالو، گردو، زردآلو، بادام، سیب، به و گلابی است و بنایش به دلیل گچ بری‌ها و کاشی‌کاری‌های رنگارنگش یکی از شاهکارهای دوره قاجاریه است.باغ ارم شیراز به همراه هشت باغ دیگر ایرانی در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

باغ دلگشا

یکی دیگر از باغ‌های شیراز که تاریخ پرفراز و نشیبی را از سرگذرانده باغ دلگشاست. زندیان، باغ دلگشا را به سبک معماری ساسانیان ساختند و در زمان قاجار، باغ در اختیار خانواده قوام الملک بود و کوشک‌هایی هم به آن اضافه شد.باغ دلگشا که نخستین کلاه فرنگی ایران هم در آن به ثبت رسیده، آینه‌کاری‌هایی به همراه نقاشی‌های رنگ روغن با سقف‌هایی از چوب و گچبری‌هایی منقش به گل و بته دارد و درخت‌های نارنج و پرتقال در باغ باصفایش.این باغ پر از درختان نارنج است که در فصل بهار با پیچیدن بوی بهارنارنج انسان را سر مست می کند و به راستی مانند نامش بسیار دلگشاست.
نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

باغ عفیف آباد

اگرچه اینجا امروز به یک موزه تبدیل شده، ولی روزگاری کاخ سلطنت یک حاکم شیرازی بوده است. دراین باغ موزه در خیابان عفیف‌آباد از وسایل نظامی قدیمی هم نگهداری می‌شود. همچنین وجود قهوه‌خانه سنتی با نقش‌ونگار‌هایی از داستان‌های شاهنامه، یکی از جذابیت‌های دیگر اینجاست.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

باغ نارنجستان قوام

همینکه قوام به حکومت فارس رسید، بناهای زیادی در آن ساخت که باغ قوام یا نارنجستان قوام از جمله آنها بود. در این باغ زمانی قوام زندگی می‌کرد و حالا با پاگذاشتن در آن بوی درخت‌های نارنج هوش از سرت می‌برد.طرح بنای اصلی و ایوان دو ستونی عمارت از شیوه معماری دوره زندیه اقتباس شده و مجموعه‌ای از حجاری، نقاشی، گچ‌بری و آیینه‌کاری دوره قاجاریه را درآن می‌توان دید. با شکوه‌ترین قسمت باغ، ایوان بزرگ آن با دو ستون سنگی یکپارچه و سقف مسطح تزیین شده است و فقط هم زیبایی‌ها به همین ختم نمی‌‌شود و در دوقدمی خانه قوام، عمارت باشکوه قاجاری دیگری به اسم زینت الملک قرار گرفته.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

عمارت شاپوری

در خیابان انوری شهر شیراز و روبروی خیابان اهلی می‌رسیم به باغ شاپوری شیراز. عمارت شاپوری که رستورانی هم دارد، چندان بزرگ نیست، ولی دنج و خلوتر از جاهای دیگر شیراز است.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

تخت جمشید شهر شیراز

.تخت جمشید یکی از شناخته‌‌شده‌ترین و پرافتخارترین آثار باستانی ایران است که همه به چنین اثر باشکوه و زیبایی به عنوان مظهر فرهنگ ایرانیان در عصر هخامنشیان می‎‌بالند. هرساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری، از این مجموعه که در سال 1979 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، بازدید می‌کنند.تخت جمشید شهر شیراز که با نام پارسه، پرسه‌پولیس و پرسپولیس هم شناخته می‌شود، آیینه‌ای از تاریخ و فرهنگ کهن ایران زمین به شمار می‌رود که به دستور داریوش بزرگ در سال 518 ق.م و با حدود 125000 مترمربع وسعت، به‌عنوان یکی از شاهکارهای معماری زمان خود در سطح جهان ساخته شد.وعلاوه‌بر آن یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود. تخت جمشید درواقع اوج ظرافت و خلاقیت هنرمندان ایرانی در به‌کارگیری فرهنگ مردمان مختلفی چون مصری‌ها، بابلیان، یونانی‌ها، مادها و ارمنی‌هاست که تحت‌سلطه و فرمان هخامنشیان بوده‌اند.

هدف داریوش از ساخت این بنا آن بود که پایتختی در امپراطوری خود احداث کند که نظیر نداشته باشد و برای این کار، جلگه وسیع مرودشت با پیشینه تاریخی کهن را انتخاب کرد.

علت نامگذاری تخت جمشید به پارسه

علت نام‌گذاری تخت جمشید به «پارسه»، قوم پارس بوده‌اند که هخامنشیان رهبری آنان را بر عهده داشتند. آنان به اقامتگاه خود پارس می‌گفتند، جایی که یونانیان آن را پرسیس (persis) می‌نامیدند و امروزه آن را فارس خطاب می‌کنیم. در سنگ‌نوشته‌ای که از خشایارشا بر جرز درگاه‌ ورودی دروازه ملل باقی‌ مانده و همین‌طور طبق برخی لوحه‌های عیلامی، نام اصلی تخت جمشید باعنوان «شهر پارسه» یاد شده است.گفته می‌شود در زمان ساسانیان هم این بنا را صد ستون و در دوره اسلامی آن را «چهل ستون»، «چهل منار» و «تخت حضرت سلیمان» می‌نامیده‌اند؛ اما بعدها به‌دلیل آن که مردم اطلاعی از سازنده این مجموعه نداشتند، آن را به جمشید، پادشاه باستانی نسبت داده و نام «تخت جمشید» را بر آن نهادند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

نقش رستم

کی از آثار باستانی ای که در اینجا قصد معرفی آن را به شما داریم، نقش رستم است. نقش رستم در کوه حاجی آباد و در ۵ کیلومتری تخت جمشید قرار گرفته است و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود که سهم بالایی در جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

غذاهای شهر شیراز

غذاها و خوراکی‌های خوشمزه‌ی شیراز را می‌توان یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب کرد! چون خوش‌خوراک‌ها نمی‌توانند از چشیدن طعم ناب خوراکی‌های این شهر بگذرند. در این مقاله به معرفی غذاها و خوراکی‌های شیراز می‌پردازیم:

کلم‌پلو

کلم‌پلو یکی از غذاهای محلی شیراز است که مردم سراسر ایران آن را می‌شناسند و طبخ هم می‌کنند. این غذا از کلم قمری، برنج، پیاز، گوشت چرخ‌کرده، آرد نخودچی و سبزی (شوید، تره، ریحان و ترخون) پخته می‌شود. این غذا به لحاظ ارزش غذایی هم کیفیت بالایی دارد و بسیار مغذی است. شیرازی‌ها این غذا را با ماست و سبزی‌خوردن مصرف می‌کنند

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

دوپیازه آلوی شهر شیراز

دوپیازه آلو از دیگر غذاهای محلی شهر شیراز است که از سیب‌زمینی، پیاز داغ، گوجه‌فرنگی، رب گوجه‌فرنگی و ادویه تهیه می‌شود. شیرازی‌ها سیب‌زمینی را اب‌پز می‌کنند و بعد از پخت و خرد کردن، با پیاز داغ،گوجه‌فرنگی یا رب گوجه‌فرنگی  و ادویه مخلوط می‌کنند. برخی‌ها هم با گوشت خردشده هم دوپیازه را طبخ می‌کنند. این غذا جزو غذاهای آسان شیراز است و سریع حاضر می‌شود. این غذا میان شیرازی‌ها طرفدار زیادی دارد. اگر به شیراز سفر کردید، دوپیازه را حتما امتحان کنید.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

شکرپلو 

مردم شهر شیراز با توجه به اقلیم منطقه‌ی خود، غذاهای شیرین زیاد طبخ می‌کنند و دوست دارند. شکرپلو هم از جمله غذاهای خوشمزه‌ی شیرازی است و کسانی که به غذاهای شیرین علاقه دارند، می‌توانند در شیراز از این غذا بچشند. در این غذا از برنج، شکر، زعفران و مغز پسته و بادام و خلال پوست نارنگی استفاده می‌شود.و این غذا در کنار مرغ و گاهی قیمه نیز سرو می شود.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

قورمه‌ به

قورمه‌ به نیز یکی از غذاهای بسیار خوشمزه‌ی شیرازی است. همان‌ طور که گفته شد، مردم این خطه با توجه به اقلیم خود، غذاهای شیرین زیاد طبخ می‌کنند. در قورمه به از گوشت، به، شکر، زعفران، پیاز و ادویه استفاده می‌کنند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

یخنی نخود 

یخنی نخود هم غذایی منتسب به شیراز است و از گوشت، نخود، سیب‌زمینی، پیاز، نمک و زردچوبه تهیه می‌شود. در بیشتر نقاط ایران آبگوشت را به این روش تهیه می‌کنن.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

لوبیاپلو

ما ایرانی‌ها اغلب لوبیا پلو را با لوبیاسبز درست می‌کنیم اما شیرازی‌ها به جای آن از لوبیا چشم‌بلبلی استفاده می‌کنند. لوبیاپلو از غذاهای اصیل و محلی شیراز است و از برنج، لوبیا چشم‌بلبلی، شوید، زعفران، داریچن و نمک و فلفل تهیه شده و به همراه گوشت مرغ یا گوشت چرخ‌کرده سرو می‌شود.نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

رب پلو شهر شیراز

رب‌ پلو هم از غذاهای  شیرازی است که بدون نیاز به گوشت تهیه می‌شود. در این غذا از برنج، رب انار، گردو، کشمش، شکر و پیاز استفاده می‌شود. وجود رب انار و گردو در این غذا، ارزش غذایی آن را بالا برده است و در حین سادگی، مواد مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. در شیراز این غذا به همراه سالاد شیرازی یا سبزی‌خوردن سرو می‌شود.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

شیرازی پلو

شیرازی پلو جزو آن دسته از غذاهای شیرازی است که کمتر کسی ممکن است آن را دوست نداشته باشد. این غذای بسیار خوشمزه از برنج، مرغ، بادمجان، زعفران دم‌کرده، ماست، زرشک و نمک و فلفل تهیه می‌شود. به شما توصیه می‌کنم اگر به شیراز رفتید، حتما از این غذا نوش جان کنید.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

آب پیازک یا اشکنه شیرازی

اشکنه غذایی است که در سراسر ایران طبخ می‌شود اما در هر جا به شویه‌ی مختلف. شیرازی از غذاهای محلی شیراز است و قدیمی‌های این شهر هنوز هم این غذا را درست می‌کنند. در تهیه‌ی این غذا از پیاز، تخم‌مرغ، شنبلیله، نعناع خشک، نمک و زردچوبه استفاده می‌کنند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

هویج پلو

در منطقه‌ی آذربایجان خورشت هویج هم پخت می‌شود اما با هویج پلوی شیرازی متفاوت است و جزو غذاهای شیرین این شهر محسوب می‌شود. در پلوی شیرازی از برنج، شکر، گوشت چرخ‌کرده، زعفران، پیاز، دارچین و نمک تهیه می‌شود و طعم بسیار مطبوعی دارد.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

کوفته هلوی شهر شیراز

کوفته هلو از دیگر غذاهای محلی شیراز است که در جای دیگری پیدا نمی‌کنید. گوشت چرخ‌کرده، آرد نخودچی، تخم‌مرغ، پیاز، هویج یا نرگسی مواد اولیه این غذا را تشکیل می‌دهند. این موارد را باهم مخلوط کرده و به اندازه‌ی یک هلو از آن جدا کرده و مقداری پیاز داغ یا کشمش داخلش می‌گذارند و به شکل توپ‌های کوچک درمی‌آورند. این کوفته‌ها را سرخ کرده و نوش جان می‌کنند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

 

دمپختک شیرازی

دمپختک‌ها انواع مختلفی دارد و در شیراز با عدس و کلم می‌پزند. در این غذا از کلم‌پیچ، عدس، پیاز، هویج، ترخون،شوید، ریحان، نمک و زردچوبه استفاده می‌شود. این غذا بسیار مغذی است و کسانی که علاقه‌ای به غذاهای گوشتی ندارند، این غذا در سفر به شیراز می‌توانید گزینه‌ی مناسبی باشد.

 

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

کوفته سبزی

کوفته سبزی هم یکی دیگر از کوفته‌های محلی شیرازی است که از گوشت چرخ‌کرده، پیاز، نخود و سبزی تهیه می‌شود و اندازه‌ی آن از کوفته هلو بزرگتر است و تقریبا به اندازه‌ی یک پرتقال می‌پزند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

صنایع دستی شهر شیراز

 

خاتم سازی شهر شیراز
خاتم سازی در واقع آراستن سطح اشیاء چوبی به صورتی شبیه به موزائیک با مثلثهای کوچک است و این مثلثها هر چه ظریف تر و طرحها و اشکالی که با این مثلث ها بوجود می آید هر چه منظم تر باشد خاتم مرغوبتر است . البته مرغوبیت مواد اولیه به کار رفته در خاتم نیز باعث بالا بردن ارزش آن می گردد .

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

سفالگری شهر شیراز
مهمترین مواد اولیه در کار سفالگری : گل، ماسه و مواد سوختنی است . گِل رس به خاطر داشتن اکسید آهن و آهک دارای خاصیت شکل گیری و چسبندگی است و میتوان با آن ظرفهای غیر قابل نفوذ ساخت . برای تهیه سفال ابتدا گِل را از معدن به محل کارگاه نموده و سپس مقداری معین آب و ماسه به آن می افزایند . پس از اینکه گل و ماسه و آب کاملاً با هم مخلوط شد و آماده گردید ، گل به قطعاتی با اندازه های مورد نیاز تقسیم می شود و هر قسمت را به طور جداگانه روی چرخ سفالگری گذاشته و شروع به چرخکاری می نمایند .

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

شیشه گری شهر شیراز
شیشه جسمی است شفاف ، شکننده و ترکیبی از سیلکیکاتهای قلیایی که این اجسام را در کوره ذوب می نمایند و به وسیله دست یا به کمک قالب های مخصوص به آنها شکل می دهند . اشیایی که از مناطق مختلف کشور نظیر شوش ، ری ، ساوه و نیشابور  و حتی شهر شیراز از زیر خاک به دست آمده نشان دهنده ساخت اینگونه ظروف در اکثر نقاط کشور در گذشته های دور می باشد . ظروف شیشه ای در اوایل دوره اسلامی بیشتر شامل بطری ، قوری ، گلدان و فنجان بوده است که برای مصارف خانگی به کار می رفته است . برخی اشیاء باقی مانده متعلق به قرون هشتم و نهم میلادی است که بدون تزئین می باشد . همچنین تعدادی دکمه شیشه ای که طی یکی از حفریات ناحیه حسنلو بدست آمده متعلق به عهد هخامنشی است که بروجرد و رونق شیشه گری در آن عصر گواهی می دهد .

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

قلمزنی شهر شیراز
آنچه امروز به عنوان قلمزنی شناخته می شود و مصنوعات فراوانی اعم از مس و برنج به وسیله آن تزئین می گردد در ایران دارای سابقه ای بسیار طولانی است . از آثار فلزی دوره هخامنش نمونه های بسیاری به دست نیامده تا دورنمای رواج این هنر در آن دوران را مشاهده کنیم ولی مجموعه ظرفها و بشقابهای نقره و طلای عصر ساسانی که به دست استادان ایرانی قلم خورده است و سلاطین این سلسله را در بزم یا رزم و شکار نشان می دهد و در موزه “ارمیتاژ” شهر لنینگراد نگاهداری میشود رواج صنعت قلمزنی را در آن عصر تأیید می کند . در دوران اسلامی تاریخ ایران صنعت قلمزنی رواج فوق العاده داشته است و شاهد بر این مطلب مجموعه ابریقهای برنزی و آثار زیبای فلزی از نوع بخوردان و ظرفهای آبخوری است که به شکل حیوانات و پرندگان ساخته شده و بیشتر آنها در خراسان و همدان و ری و سمرقند به دست آمده است .

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

گلیم بافی شهر شیراز
آسودن بر روی کف پوشی گرم و نرم در پی روزی پرکار و سخت ، امید و توانی است برای برخوردی دوباره با واقعیتهای سخت و شیرین کار روزمره و تأمین معیشت خانواده . نخستین کف پوش بشر اولیه پوست حیوانات بود ولی پس از گذشت هزاران سال وقتی توانست کم کم مواد اولیه طبیعت را به میل خود شکل دهد ، به فکر ساخت بالاپوشی برای خود و کف پوشی برای محل سکونتش افتاد . اولین کف پوشهای ساخته انسان حصیر و بوریاست و به تدریج بافت زیراندازهای پشمی را نیز آموخت . در کاوش های باستان شناسی در شرق جزیره آناتومی و بقایای یک گلیم 7700 ساله به دست آمده است ولی به طور کامل به علت آسیب پذیری مواد اولیه گلیم و نمونه های چندانی از گذشته های دور موجود نیست . قدیمی ترین نمونه به دست آمده گلیم ایران و قطعه گلیمی متعلق به دوره اشکانی است .

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

معرق شهر شیراز

هنر معرق روی چوب ، یکی از رشته های پر پیشینه صنایع دستی ایران است که به نسبت سایر صنایع چوب از قبیل خاتم ، منبت ، نازک کاری چوب ، خراطی و بافت سبد و حصیر دارای قدمت بیشتری است و طبق اسناد و مدارک موجود با وجودی که زادگاهش هند است اما از روزگارانی خیلی دور به ایران راه یافته و هنرمندان و صنعتگران ایرانی تکمیل کننده و گسترش دهنده آن بوده اند . این “هنر صنعت” که در ابتدا تلفیقی از چوب و فلز بود ، به کمک ذوق و اندیشه معرق سازان هنرمند ایرانی تغییر شکل داد و صنعتگران کشورمان به جای یک نوع چوب که معمولاً متن اصلی دست ساخته ها را تشکیل میداد ، به استفاده از انواع چوب با رنگهای مختلف پرداختند .

منبت کاری شهر شیراز

منبت کاری هنری است مشتمل بر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب بر اساس نقشه ای دقیق این تعریف اصولی منبت کاری است .

مینیاتور شهر شیراز

واژه “مینیاتور” که مخفف شده کلمه فرانسوی “مینی موم ناتورال” و به معنی طبیعت کوچک و ظریف است و در نیمه اول قرن اخیر و حدوداً از دوره قاجاریان وارد زبان فارسی شده ، اصولاً به هر نوع پدیده هنری ظریف (به هر شیوه ای که ساخته شده باشد) اطلاق می شود و در ایران برای شناسایی نوعی نقاشی که دارای سابقه و قدمتی بسیار طولانی است به کار می رود .

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمدمالی
نمد ساده ترین نوع کف پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی دارد . در نمد مالی در واقع از خاصیت طبیعی پشم که عبارت از در هم پیچیدن الیاف آن در اثر رطوبت و فشار است استفاده می شود . احتمال دارد که اولین بار بافندگانی که الیاف پشمی خود را شسته و برای گرفتن رطوبت آن با چوبدستی ضربه هایی به پشم می زده اند ، موفق به کشف این خصوصیت پشم و در نتیجه موفق به بوجود آوردن صنعت نمدمالی شده باشند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

شیرینی سوغات شیراز

بخش عمده‌ای از سوغات شیراز انواع شیرینی های لذیذ است. البته این موضوع درباره بیشتر سوغات شهرهای ایران صدق می‌کند. اما ببینیم که این انواع شیرینی سوغات شیراز کدام‌ها هستند.

 مسقطی شهر شیراز

مسقطی شیرینی شناخته‌شده و خوشمزه‌ای است که انواع آن در شهرهای مختلف کشور تهیه می‌شود. مسقطی را با نشاسته، شکر و زعفران درست می‌کنند. تفاوت انواع مسقطی شیراز در طعم‌دهنده‌ای است که روی آن می‌ریزند. روی برخی از مستقطی‌ ها را با آجیل پر می‌کنند که آن را بسیار لذیذ خواهد کرد، روی برخی از آنها گلپر می‌ریزند و برخی هم بادام یا پسته.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 یوخه

یکی دیگر از شیرینی های سوغات شیراز یوخه است. یوخه را با خمیری نازک درست می‌کنند. چند لایه از این خمیر را دور هم می‌پیچند و روی آن پودر قند، دارچین یا پودر پسته می‌ریزند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

کلوچه شیرازی

احتمالا با شنیدن نام کلوچه منتظر یک شیرینی شبیه به کلوچه های شمال هستید. اما اشتباه می‌کنید. کلوچه شیرازی نوعی نان برنجی است. البته نان برنجی شیراز یا همان کلوچه شیرازی با نان برنجی کرمانشاه فرق دارد.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

 بادام سوخته

بادام سوخته هم نوعی شیرینی سوغات شیراز است. برای تهیه بادام سوخته بادام را با آب و شکر می‌جوشانند. و این روند ادامه پیدا می‌کند تا آب بخار و شکر بلوری شود. در برخی موارد، برای خوش طعم‌تر شدن، روی بادام‌ها کنجد هم می‌ریزند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

فالوده شیرازی

فالوده شیرازی، یکی دیگر از خوراکی‌های خوشمزه این شهر است. اگرچه نمی‌توانید فالوده را از شیراز به سایر شهرها سوغات ببرید، اما خودتان حتما امتحان کنید. فالوده شیرازی خوب و خوشمزه را پشت ارگ کریمخانی می‌یابید.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

حلوا شهر شیراز 

حلوا شیرازی هم مثل فالوده است، و بعید است بتوانید سوغات بیاورید ولی خب خودتان می‌توانید همان جا نوش جان کنید. حلوا شیرازی را در رستوران‌ها سفارش دهید، مخصوصا بعد از میل کردن کلم‌پلو شیرازی معروف.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

 

عرقیات

شیراز شهر گل است. با وجود این همه گل خوشبو و زیبا، طبیعی است که تهیه عرقیات گیاهی و گلاب در این شهر رونق داشته باشد.

 

عرق بهار نارنج

اگر اواخر فروردین یا اوائل اردیبهشت در شیراز باشید، از بوی بهارنارنج سرمست می‌شوید. با تقطیر گل‌های بهار نارنج، عرق بهار نارنج تهیه می‌کنند. عرق بهار نارنج سوغات بسیار خوبی برای دوستان و خانواده است. احتمالا هر بار که شربت بهار نارنج را می‌نوشند، یادی هم از شما می‌کنند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

عرق نسترن شهر شیراز

یکی دیگر از عرق های معروف شیراز، عرق نسترن است. عرق نسترن را از گلی سفید و زیبا با همین نام می‌گیرند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

عرق بیدمشک

بیدمشک هم گیاهی خوش عطر و زیبا است که گاهی برای تزئین خصوصا تزئین سفره هفت سین استفاده می‌شود. شیرازی ها که بیدمشک فراوان دارند، عرق خوش عطری از آن تهیه می‌کنند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

 

گلاب

گلاب هم سوغات شیراز است و هم کاشان. وفور گل های محمدی در این دو شهر باعث تولید فروان گلاب شده است. گلاب را فقط برای تهیه شربت استفاده نمی‌کنند. در واقع گلاب نقش مهمی در آشپزی ایرانی دارد. شله زرد، شیربرنج و حلوا از جمله غذاهایی است که در آنها گلاب می‌ریزند.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

آبلیمو شهر شیراز

شهرهای اطراف شیراز مانند جهرم آب و هوای مناسبی برای رشد لیمو ترش دارند. بنابراین در شیراز انواع بهترین آبلیموها را می‌یابید. ضمنا فالوده شیرازی با آبلیمو بسیار خوش‌ طعم خواهد شد.

نمایشگاه مجازی , شهر شیراز

هتل های معروف شهر شیراز

هتل زندیه شیراز

هتل چمران شیراز

هتل هما شیراز

هتل پرسپولیس شیراز

هتل پارس شیراز

هتل ارگ شیراز

هتل کریم خان شیراز

هتل آریوبرزن شیراز

هتل پارک سعدی شیراز

رستورانهای شهر شیراز

هفت خوان

رستوران سنتی صوفی

رستوران شرزه

رستوران برنتین

رستوران خانه پرهامی

پیتزا ناپل

رستوران رودکی

امیوارم این مقاله شما را باشهرزیبای شیراز اشنا کرده باشد تا بتوانید بهترین سفر را به این شهر زیبا داشته باشید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید